Zdałem maturę. Co dalej?

Matura i co dalej?

Od wielu lat zdobycie świadectwa dojrzałości nie jest już wielkim wyczynem, a naturalną koleją rzeczy po maturze są studia wyższe. Powszechnie panuje opinia, że coraz więcej pracodawców wymaga wyższego wykształcenia, a absolwenci studiów zarabiają o wiele więcej niż osoby z wykształceniem zawodowym, czy średnim technicznym. Okazuje się jednak, że dla pracodawców obecnie ważny jest nie tyle poziom wykształcenia co doświadczenie jakim dysponuje potencjalny pracownik.
Przeglądając internetowe serwisy z ogłoszeniami można dojść do wniosku, że dla osób po studiach nie ma w Polsce pracy, a jeśli już to wyłącznie dla absolwentów z doświadczeniem w zawodzie. Dodatkowo większość studentów dziennych uczelni publicznych szczyci się faktem iż wysoki wynik ich matury pozwolił im na podjęcie nauki na wymarzonym kierunku, a osoby mniej zdolne muszą za swoją naukę płacić, jednocześnie pracując. I tutaj dochodzimy do sedna sprawy, albowiem studenci zaoczni zdobywają doświadczenie i zarabiają pieniądze, a większość studentów dziennych otrzymuje stypendia lub pomoc finansową rodziców imprezując za te pieniądze przez pięć lat, nie martwiąc się o jutro.
Dlatego właśnie nie tak bardzo istotny jest kierunek jaki wybierzesz, ale to czy już podczas studiów zdobywać będziesz jakiekolwiek doświadczenie, tym bardziej, że wielu pracodawców chętniej wybiera osoby studiujące ze względu na niższe koszty pracy.

Kurs, szkoła czy studia

Warto również korzystać z ofert szkół policealnych i kursów zawodowych. Niekiedy porządny fach jest zdecydowanie lepszy od najbardziej zaawansowanych i skomplikowanych kierunków. Nie zapominajmy także o nauce języków obcych. Często pomimo iż nasze wykształcenie kierunkowe stoi na wysokim poziomie i nie oczekuje się od nas doświadczenia to właśnie słaba znajomość języka angielskiego jest przyczyną natychmiastowego odrzucenia naszej kandydatury.
Młody człowieku, który nie wiesz na jakie studia się zdecydować, pamiętaj żeby wybierać z głową i nie zawsze kierować się elitarnością kierunku. Dla pracodawcy liczy się przede wszystkim twoja pracowitość. Od tego zależy twoja przyszłość.

Co da Ci wybór technikum?