Co da Ci wybór technikum?

Technikum to dziś jedna z najpewniejszych inwestycji w siebie oraz w swoją przyszłość, nawet dla osób, które jeszcze nie wiedzą, co chcą robić w życiu. Pomaga nam ono rozwinąć wiele przydatnych umiejętności i pozwala nam zdobyć wykształcenie, które będzie dla nas bardzo pomocne, jeśli zdecydujemy się od razu po maturze pójść do pracy lub zrobić sobie przerwę pomiędzy szkołą średnią a wyższą.

Zawód na start dorosłego życia

To najważniejsza rzecz, którą daje nam ukończenie technikum. Oczywiście warunkiem uzyskania tytułu technika jest zdanie wszystkich egzaminów, ale nie jest to trudne dla osoby, która regularnie się do nich przygotowuje. Wyuczony zawód jest dla nas o tyle przydatny, że od razu możemy z nim przystąpić do pracy. Nasze dokumenty dają naszemu pracodawcy jasno do zrozumienia, że jesteśmy wyszkoleni i nie trzeba poświęcać na nas zbyt dużo czasu, aby wdrożyć nas do pracy. Do tego posiadamy już wiedzę na temat naszego zawodu, a więc nie trzeba inwestować w nas żadnych kursów. Jesteśmy więc cenni i mamy lepszą szansę na znalezienie porządnej pracy.

Lepsze radzenie sobie ze stresem

Technikum jest przepełnione stresującymi sytuacjami i wcale nie jest tu mowa o trudnym sprawdzenie z rozszerzonego przedmiotu. W technikach zdajemy swoje egzaminy zawodowe, które dodatkowo przygotowują nas na maturę, bo ich forma jest bardzo podobna, ale również odbywamy obowiązkowe praktyki, często poza szkołą, w obcej firmie, która wymaga od nas rzetelnej i solidnej pracy na naszym stanowisku. Do tego często technika oferują swoim uczniom kursy, płatne lub darmowe i inne możliwości rozwoju, które również mogą być stresujące i przygotowują nas do dorosłego życia znacznie lepiej, niż zwykła nauka w ławce i zdawanie sprawdzianów.

Otoczenie przez ambitne osoby

Nie jest to reguła, trzeba jednak przyznać, że w technikum częściej spotkamy ogarnięte młode osoby, które są pewne tego, czego chcą od życia. A jak wiadomo, z jakim przystajesz, takim się stajesz. Do tego są one w stanie pomóc nam rozwijać się w różnego rodzaju kierunkach i podpowiedzieć, jak zarządzać swoim czasem wolnym poza szkołą, na przykład gdzie najlepiej poszukać pracy. W technikach jest też więcej osób, które od najmłodszych lat szukają dorywczej lub wakacyjnej pracy, a w starszych rocznikach praktycznie każdy już zarabia, nawet jeśli znacznie zmniejsza to ilość jego czasu, jaka pozostała na naukę, dzięki czemu my sami mamy ogromną inspirację do działania.

Zdałem maturę. Co dalej?