Dlaczego na studiach nie robię notatek ręcznie?

studia

Estetyczne, ręcznie robione notatki stały się niedawno swego rodzaju modą. Były ładne i każdy sądził, że uczenie się z nich jest bardziej efektowne. Faktycznie naukowo udowodnione jest, że zakreślacze czy obrazki lepiej trafiają do uczących się nastolatków, ale to tylko jeden argument przemawiający za tą formą. Ja zrezygnowałam z nich jeszcze w szkole średniej, kiedy placówki przeszły obowiązkowo na tryb nauczania stacjonarnego. Od tego czasu już nie opłaca mi się do nich wracać.

Wpływ pandemii na moje podejście do notatek

Przed pandemią, kiedy wszystko notowało się z braku lepszego sprzętu na papierze, perspektywa zmiany była wręcz nieosiągalna. Podczas nauczania zdalnego okazało się, że notowanie ręczne jest zwyczajnie nużące i nieefektywne. Kiedy zajęcia były prowadzone przez komputer, laptopa albo komórkę, zwyczajnie absurdalne wydawało się trzymanie przed sobą zeszytu i powolne przenoszenie na jego kartki wiedzy, którą i tak mieliśmy dostępną w wysyłanych materiałach pomocniczych. Okazało się, że pisanie na klawiaturze zajmuje mniej czasu, a pozwala na zatrzymanie dokładnie takiej samej ilości wiedzy, a nawet większej, bo łatwiej było zanotować wtrącenia czy dodatkowe informacje od nauczyciela.

Na komputerze jest szybciej, wygodniej i czytelniej

Notatki robione elektronicznie są po prostu wygodniejsze. Zabranie ze sobą laptopa na uczelnię nie jest bardziej obciążające, niż trzymanie w torbie kilku zeszytów i teczek. Do tego znacznie szybciej się na nim notuje, zwłaszcza jeśli na miejscu jest zapewniony darmowy dostęp do internetu. Takie zapiski są też bardziej czytelne, łatwiej przesłać je osobom z roku i podzielić się nimi z większą ilością osób. Dla mnie największym plusem takiego rozwiązania jest mienie wszystkiego w jednym miejscu. Łatwo szuka się potrzebnych w danym momencie informacji, nie trzeba niczego dodatkowo zaznaczać karteczkami samoprzylepnymi czy zakreślaczami, ryzykując rozmazaniem treści.

Kto powinien zdecydować się na skorzystanie z notatek komputerowych?

Notatki pisane ręcznie to tradycyjny sposób wyniesiony przez większość ze szkoły. Na początku może być więc ciężko przełamać się i korzystać z komputerowych zapisków. To na pewno rozwiązanie, które poleciłabym osobom mającym niewiele czasu na przygotowywanie się do nauki oraz tym, którzy chcą lepiej organizować swoje notatki. W dokumentach tekstowych wciąż można wprowadzać kolory czy obrazki, ale z czasem wiele osób i z nich rezygnuje, czując, że marnują czas i przestrzeń. Notatki ręczne mogą być formą brudnopisu z zajęć albo być zarezerwowane do rozwiązywania ćwiczeń z bardziej ścisłych przedmiotów, nie trzeba rezygnować z nich na stałe, zwłaszcza jeśli ktoś lubi pisać na papierze.

A jeżeli zastanawiasz się, gdzie studiować, zawsze możesz wejść na https://www.ejastrzebie.pl i sprawdzić, jakie uczelnie można znaleźć w Jastrzębiu i okolicach.