Błędy, które popełniasz, wybierając studia

Być może wybór studiów nie będzie najważniejszą decyzją, jaką w życiu podejmiesz, ale nie ulega wątpliwości, że może mieć ona wpływ na całe twoje życie. Często jednak popełniamy podczas niej pewne błędy, które mocno wpływają na to, jak odczuwamy daną decyzję, najbliższe lata dalszej nauki, a czasem nawet całe nasze dorosłe i zawodowe życie. Unikaj ich i postaraj się, żeby wybór studiów był przemyślany i właściwy.

Rodzice decydują za Ciebie

Bardzo często zdarza się, że osoby, które nie mają pomysłu na kierunek studiów albo nie chcą w ogóle studiować, są zmuszane do tego przez swoich rodziców. Wtedy to oni wybierają za nich nie tylko uczelnię i profil, ale także całą przyszłą karierę zawodową. Czasami zdarza się nawet, że rodzice aplikują na uczelnie za swoje dorosłe dzieci. Niestety jeśli pozwolimy im na to, może się okazać, że trafimy do miejsca, w którym będziemy czuć się nieswojo i prędzej czy później porzucimy naukę. Rodzice mogą chcieć dla nas jak najlepiej, ale rzadko kiedy pokrywa się to z tym, czego my sami chcemy i jaki mamy na siebie plan.

Wiesz, że poziom jest dla Ciebie za wysoki

Bardzo wielu młodych ludzi wybiera studia, kierując się swoimi marzeniami i perspektywami, które może dać im dany kierunek. Niestety czasami lepiej liczyć siły na zamiary i nie próbować się dostać tam, gdzie na pewno sobie nie poradzimy. Jeśli całe życie mieliśmy problem z matematyką, to na studiach nie będzie ona dla nas łatwiejsza, a wręcz przeciwnie, może nas spokojnie pogrążyć. Czasami lepiej jest skupić się na tym, co możemy osiągnąć i rozwijać te z naszych umiejętności, które faktycznie idą nam dobrze. Może przez to zrezygnujemy z marzeń, ale nie będziemy musieli się męczyć i nie zderzymy się boleśnie z rzeczywistością.

Dlaczego nauczanie zdalne czasami działa, a czasami nie?

Wybierasz cokolwiek, byle studiować

Studia mogą wydawać Ci się dziś obowiązkowe, ale wcale tak nie jest. Czy warto marnować kolejne trzy albo nawet pięć lat swojego życia na naukę, kiedy nie mamy na to ochoty, a wybrany przez nas kierunek w ogóle nam się nie podoba? Niestety wielu młodych ludzi studiuje cokolwiek, byle tylko kontynuować swoją edukację albo mieć jakikolwiek papier potwierdzający nasze wykształcenie. Niestety przez to stawiamy się w bardzo niekorzystnej sytuacji. Marnujemy nasz czas na naukę tego, co nas nie interesuje i zapewne mocno męczymy się na danym kierunku, zamiast przeznaczyć ten okres na poszukiwanie drogi, która naprawdę przypadnie nam do gustu.