Top 5 rad, jak pomóc dziecku jeszcze lepiej przygotować się do egzaminów

Egzamin w szkole to naprawdę stresujący czas dla wszystkich uczniów. Oczywiście nie można tego etapu ominąć, bo przecież stres jest niejako częścią życia i trzeba sobie z nim radzić. Ale stres nie może czy nie powinien wpływać na poziom wiedzy i wyniki w szkole. Dodatkowo dziecko musi dobrze się przygotować do każdego egzaminu. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Wam top 5 rad, dzięki którym każdy uczeń jeszcze lepiej będzie mógł się przygotować.

Top 1: sen jest ważny

Nie ma się co oszukiwać, jeżeli dziecko gra w gry do 2 w nocy, to na sen i na naukę nie ma wiele czasu, bo pewnie musi odespać po szkole. Nie od dziś wiadomo, że gry czy to na Playstation, czy na smartfonie, znacząco odciągają od nauki. Ale jednocześnie nie można z dziecka robić analfabety technologicznego. Jednak musi ono zachować umiar, a że wśród dzieci słowo umiar rzadko kiedy istnieje, to rodzice muszą umiar narzucić, a to oznacza, że jest czas na gry, pod warunkiem, że inne obowiązki zostaną już wykonane i tutaj rzecz jasna mamy na myśli naukę i posprzątanie pokoju. A potem nastolatek powinien dostać nieco czasu na swoje przyjemności, ale też granie nie powinno trwać dłużej niż godzinę. Jednocześnie dziecko w wieku nastoletnim powinno spać około 8 godzin, zatem wstając do szkoły o 7 nie może się kłaść bardzo późno.

Top 2: pomoc naukowe

Nie ma co kłamać, że pandemia nie miała wpływu na naukę i nadal nie wiadomo czy znowu nie dojdzie do nauki online. Tym bardziej, że wzrost zakażeń jest coraz większy i nic nie wskazuje na to, aby miało się do zmienić. Dlatego, gdy dziecko przygotowuje się do egzaminu ósmoklasisty przydają się mu pomoce naukowe. Wszelkie zestawy ćwiczeń, ale też repetytoria są wskazane. Zestawy testowe pozwolą sprawdzić, jaki jest stan wiedzy dziecka i jak wygląda umiejętność skupiania się.

Top 3: egzaminy próbne

Do zapoznania się, jak wygląda egzamin ósmoklasisty służą egzaminy próbne. Ale wiadomo, że dziecko musi oswoić się z ich formą. To także pozwala na ćwiczenie skupienia czy naukę robienia zadań pod presją czasu, bo jednak choć dzieci piszą sprawdziany, to nie są one tak stresujące jak egzaminy. Jednocześnie warto wiedzieć, że informacja o egzaminie ósmoklasisty nadal jeszcze nie wpłynęła do szkół, zatem wychodzi na to, że nic od ostatnich lat się nie zmieniło. Dlatego też w domu warto ćwiczyć z dzieckiem przez 120 minut, czyli tyle ile trwa egzamin z języka polskiego. Ważne, aby mogło ono poczuć się jak na prawdziwym egzaminie. Choć na początku nie będzie zachwycone taką nauką, to potem ją pewnie doceni. A jeżeli zauważycie braki, to czas na…

Top 4: korepetycje

Wasza pomoc może opierać się również na załatwieniu dziecku dobrych korepetycji. Większość uczniów ma zaległości, ale to że większość ma, nie oznacza wcale, że Wasze dziecko także mieć musi. Dlatego też jeżeli zauważyliście zaległości, to nie ma co dwa razy się zastanawiać i lepiej od razu zapisać go na „korki”. Oczywiście możecie uczyć je samodzielnie i to wcale nie jest głupi pomysł. Jeżeli więc macie czas, to warto podjąć się nauki własnego dziecka, tym bardziej że wtedy będziecie mieć 100% pewność, że dobrze je przygotujecie. Jednocześnie zawsze nauka musi odbywać się bez dodatkowych bodźców. Zatem Wasz nastolatek musi mieć szanse wyciszyć się. W trakcie nauki w domu powinna panować cisza, a jednocześnie wszystkie smartfony należy przenieść do innego pomieszczenia. Także komputer czy telewizor powinny być wyłączone.

Top 5: coś dla relaksu

Poza nauką i nauczeniem obowiązkowości trzeba też pamiętać, jak ważny jest wypoczynek i relaks, a także odstresowanie się. Dlatego też raz na tydzień warto wspólnie wybrać się na jakąś wycieczkę czy zwyczajnie pójść do kina. Może być to też przejażdżka rowerowa czy nawet pozwolenie na dodatkową godzinę spędzoną przed komputerem. Ważne, aby w tym czasie dziecko rzeczywiście odpoczęło i się dobrze bawiło.

Na samym końcu przypominamy, jak ważna jest zdrowa dieta. Zatem czas wykluczyć z niej jedzenie śmieciowe, natomiast warto wprowadzić zdecydowanie większą ilość warzyw oraz owoców. Do tego, zamiast napojów kolorowych, trzeba pić dużo soków i niegazowanej wody. Jednak te zasady mają obowiązywać wszystkich członków rodziny.