Wyższe wykształcenie – wymysł czy konieczność?

Po ukończeniu szkoły absolwenci liceów i techników stoją przed wyborem swojej drogi życiowej. Większość z nich postanowi aplikować na uczelnie wyższe. Trzeba przyznać, że wybór jest szeroki, zarówno w Polsce jak i za granicą. Ponadto wszyscy wokół mówią o dobrych zarobkach i szerszych perspektywach jakie czekają Ciebie po studiach. Co jednak jeśli czujesz, że to nie Twoja droga? Czy spędzanie kolejnych kilku lat na nauce na pewno uczyni Cię człowiekiem sukcesu? Okazuje się, że rzeczywistość nie jest taka kolorowa na jaką wygląda, a alternatyw jest dosyć sporo.

Jaka jest prawda?

Ze względu na to, że w ostatnich latach studia były bardzo promowane i często wybierane przez młodych, Polska nie potrzebuje więcej magistrów. Rynek został wysycony. Absolwenci uczelni wyższych mają spory problem ze znalezieniem pracy. Mamy ogromną ilość filologów, ekonomistów oraz inżynierów, którzy w poszukiwaniu zatrudnienia wyjeżdżają za granicę. Trochę łatwiej znaleźć pracę można po ukończeniu nieco bardziej egzotycznych kierunków, ale do tego potrzebne są konkretne zdolności. Więc co w zamian?

Szkoły policealne

Takie szkoły zazwyczaj uczą w kierunku wykonywania konkretnego zawodu. Trwają krócej niż studia i oferują naukę zawodu od podstaw. Możesz zostać na przykład technikiem, specjalistą od masażu lub florystą. Oferty takich szkół są zazwyczaj szerokie oraz dotyczą zawodów, na które zawsze jest popyt. Nie wymagają specjalnego przygotowania ani egzaminów wstępnych. Często oferują również możliwość wybrania trybu nauki (dzienny/weekendowy).

Kursy

Kursy są skierowane dla osób o różnym stopniu zaawansowania. Od początkujących, którzy chcą nauczyć się danego zawodu lub techniki po doświadczonych pracowników szukających podniesienia swoich kwalifikacji. Kursy realizowane są zwykle w weekendy i w przeciwieństwie do szkół policealnych są prawie zawsze płatne. Są to pieniądze, które z całą pewnością warto zainwestować w swój rozwój, natomiast jeśli sytuacja materialna na to nie pozwala, można znaleźć wiele bezpłatnych kursów realizowanych z programów Unii Europejskiej oraz poprzez urzędy miasta.

Założenie własnej działalności

Jeśli czujesz, że jesteś w czymś dobry i możesz na tym zarabiać, nie warto czekać. Programowanie, rękodzieło, a może własny warsztat? Założenie firmy jest w tych czasach bardzo proste, nawet jeśli jesteś młody i nie masz doświadczenia. W wielu miejscach możesz szukać dofinansowania do Twojego pomysłu, które pomoże biznesowi się rozkręcić. Warto również zadbać o odpowiednią promocję, co w czasach mediów społecznościowych nie powinno być problemem. Ważne jest dokonanie analizy rynku. W jakim przedziale wiekowym są Twoi odbiorcy, jak do nich dotrzeć, czy jest popyt na Twoje usługi? Jeśli już wiesz – czas działać!

Nasza przyszłość

Doświadczenie

Są miejsca, w których nie jest potrzebne specjalne wykształcenie, a jedynie doświadczenie jakie możesz zaoferować pracodawcy. Takim sektorem rynku z całą pewnością są handel i gastronomia. Im dłużej pracujesz tym bardziej potrafisz wczuć się w potrzeby klienta, wiesz co zrobić, żeby sprzedać produkt oraz potrafisz sobie radzić w sytuacjach stresowych. Nie przygotuje do tego żadna szkoła, a wraz z wzrostem doświadczenia wzrasta prestiż oraz zarobki. Warto więc zacząć od razu.

Zawsze idź za głosem serca

Brzmi banalnie, ale taka jest prawda. Nie bój się, że Twój pomysł nie wypali lub nie jest wystarczająco dobry. Jeśli czujesz, że to Twoja droga, prędzej czy później zaczniesz czerpać z tego realne korzyści. Powodzenia!