Problemy z pracą po studiach

Rynek pracy

Na rynku polskim znajduje się szereg osób, które niedawno ukończyły studia. Są to świeżo upieczeni absolwenci z głodem na zdobywanie doświadczenia zawodowego. Dlaczego więc duża część w dalszym ciągu nie może znaleźć miejsca pracy zgodnego z ich wykształceniem? W poniższym artykule postaram się odpowiedzieć na te pytanie.

Trudny wybór kierunku

Idąc na studia młodzi ludzie bardzo często nie wiedzą co chcą robić w swoim dorosłym życiu. Wielu z nich wybiera kierunek, na który idą jego znajomi nie zastanawiając się jakie w przyszłości może to nieść konsekwencje. Niestety, po ukończeniu uczelni wyższej, kiedy młody, ale wykształcony człowiek szuka swojej wymarzonej pracy, musi zmierzyć się nierzadko z szarą rzeczywistością jaką jest znalezienie miejsca, które da mu taką możliwość.
Niekiedy udaje się to osiągnąć, jednakże w większości przypadków jest to niemożliwe – dlaczego? Rynek pracy się zmienia, tak samo jak ewoluują gałęzie gospodarki. Skończenie studiów w danej dziedzinie może okazać się nieprzydatne z punktu widzenia pracodawcy, który oczekuje absolwenta z wiedzą znacznie wykraczającą poza obszar jaki był przerabiany na studiach. Ważne jest więc, aby już w okresie studiów znaleźć praktyki lub staż, który pozwoli połączyć wiedzę teoretyczną z praktyką. Niestety z punktu widzenia wielu żaków jest to niemożliwe. Nie każdy mieszka w mieście gdzie znajduje się uczelnia wyższa, tak samo nie każdego stać na skończenie studiów w innym mieście. Wielu studentów podczas studiów dorabia w barach, restauracjach czy innych zawodach, które w żadnym stopniu nie pokrywają się z kierunkiem studiów. Czy więc praca na studiach, ale w innym kierunku się opłaca? I tak i nie. Dla jednych przedsiębiorców będzie to znak, że absolwent potrafił połączyć pracę ze studiami, co oznacza że jest osobą odpowiedzialną i sumienną, dla innych nie będzie miało to żadnego znaczenia, ponieważ nie była to praca związana z kierunkiem studiów.
Aktualnie zauważyć można jeszcze jedną rzecz na którą stawiają pracodawcy, a mianowicie języki obce. Obserwując ogłoszenia o pracę na różnych portalach można stwierdzić, iż w dużej mierze dostanie się do pracy zależy od znajomości języka obcego. Dla pracodawcy nie są ważne jakie studia ukończyła dana osoba, tylko czy potrafi komunikować się w innym języku.

Dlaczego studia nie gwarantują Ci profesjonalizmu?