Dlaczego nauczanie zdalne czasami działa, a czasami nie?

Nauczanie zdalne

Nauczanie zdalne to głównie temat narzekań, ale zdarzają się osoby, które chwalą sobie taki sposób na uczenie się. Może to być dla nich ogromna oszczędność czasu, bo klasa nie narzuca swojego, często powolnego tempa, a do tego podczas nudnych czy nieinteresujących nas lekcji uczyć się czegoś innego albo spożytkować czas w dowolny sposób. Nauczanie zdalne może zatem czasami działać.

Można powiedzieć, że w takim wypadku wszystko zależy od uczniów, ale nie do końca jest to prawda. Oczywiście to na ich barkach stoi teraz ciężar wielu obowiązków, które w szkole stacjonarnej mają nauczyciele, na przykład przygotowanie dla siebie stanowiska pracy, ale nie oznacza to, że tylko oni pracują nad swoim wykształceniem. Faktem jest jednak, że wielu uczniom motywacji nie brakuje i spokojnie mogą cały dzień się uczyć, a nawet nie czują znurzenia po całym dniu przed komputerem. Takie dzieci i młodzież to jednak wyjątki, a przecież nauka zdalna obejmuje wszystkich uczniów powyżej III klasy podstawówki.

Nie dla wszystkich

Są uczniowie, którzy bez problemu radzą sobie w takich warunkach, ale i takich nauczycieli nam nie brakuje. W wielu szkołach nie znajdziemy nikogo, kto chciałby dać od siebie coś więcej, ale niektórzy uczniowie mogą liczyć na pełną pomoc od swoich opiekunów. I nie chodzi tu tylko o zrozumienie, ale wsparcie i organizowanie zajęć pozalekcyjnych dla osób, które nie radzą sobie z materiałem. Gdyby wszyscy nauczyciele mieli chęci i możliwości, żeby w ten sposób pracować ze swoimi podopiecznymi, na pewno wielu z nich przeszłoby nauczanie zdalne przyjemniej i bez większego uszczerbku na zdrowiu psychicznym.

Ważna jest też postawa samej placówki, a na jej szczycie pani lub pana dyrektor. To bardzo ważne, jeśli chodzi o zbudowanie komfortowego miejsca pracy dla młodych ludzi. Jeśli organ zarządzający nie będzie słuchał podległych sobie osób, wszyscy będą na tym stratni. Dlatego jeśli z dyrektorem nie ma kontaktu albo nie zamierza on słuchać uczniów, ale robi to, co podpowiada mu intuicja, to raczej nie mamy co liczyć na dogadanie się z uczniami i poprowadzenie nauki zdalnej w sprawny sposób. Jednak jeśli współpraca jest na każdym szczeblu, to na pewno uczniowie i nauczyciele będą czuli się lepiej.

Błędy, które popełniasz, wybierając studia