Jak żyć dobrze z współlokatorem?

Jeśli zdecydowałeś się na wynajęcie pokoju, jednym z Twoich głównych zmartwień jest dogadanie się z współlokatorem. Choć może się to wydawać skomplikowane, prawda jest taka, że jest to bardzo proste, pod warunkiem, że oboje ustalicie szereg zasad współżycia od samego początku. Poniżej przedstawiamy kilka głównych wskazówek, o których należy pamiętać, aby dogadać się ze współlokatorem.

Styl życia

Przede wszystkim Ty i Twój współlokator powinniście mieć bardzo podobny styl życia. Jest to właśnie jeden z głównych aspektów, które powinieneś wziąć pod uwagę szukając pokoju do wynajęcia. W tym artykule znajdziesz informacje, jak znaleźć odpowiedniego współlokatora. W ten sposób, zaczynając od tej podstawy, wszystko będzie o wiele łatwiejsze.

Zasady współżycia społecznego

Ustalenie zasad współżycia od pierwszej chwili jest podstawą, abyście się dobrze dogadywali. Jest wiele aspektów, co do których powinniście się zgodzić, jak na przykład prace domowe. Oczywiście, trzeba też określić wiele innych aspektów: poziom hałasu, wspólne zakupy itp. Pamiętaj, że im więcej rzeczy możesz uzgodnić, tym lepsze będą relacje.

Uszanowanie harmonogramu

Oboje powinniście być świadomi harmonogramów drugiej strony, abyście mogli zaplanować spotkania i zadania. Jeśli, na przykład, Twój współlokator musi uczyć się do ważnego egzaminu, zaproszenie kolegów z klasy na imprezę może nie być dobrym pomysłem.

Przestrzeń osobista

Fakt, że dzielicie mieszkanie, nie oznacza, że musicie być razem 24 godziny na dobę. Każdy potrzebuje swojej przestrzeni osobistej, dlatego ważne jest, abyście oboje szanowali przestrzeń drugiej osoby. Jeśli na przykład Twój współlokator w pewnym momencie zamknie drzwi do swojego pokoju, nie powinieneś brać tego do siebie. Jestem pewna, że on lub ona chce być po prostu sam.

Sprzątanie

Aby naprawdę cieszyć się wspólnym mieszkaniem, musisz dbać o czystość wspólnych obszarów. Najlepszym rozwiązaniem jest ustanowienie harmonogramu z różnymi zadaniami: sprzątanie kuchni, odkurzanie, wynoszenie śmieci, itp. W ten sposób możesz zająć się każdym zadaniem w cyklu tygodniowym lub dwutygodniowym.

Goście

Nawet jeśli oboje zgodziliście się w swoich zasadach, że możecie przyprowadzić gości, najlepiej jest poinformować współlokatora, zanim zaprosisz swoich przyjaciół, zwłaszcza jeśli zostają na noc.

Komunikacja

Gdy mieszkasz z inną osobą, komunikacja jest niezbędna. Oboje musicie być ze sobą szczerzy. Na przykład, jeśli przeszkadza ci, gdy twój współlokator zostawia naczynia w zlewie do następnego dnia, po prostu mu o tym powiedz. Jestem pewna, że wyrażając zawsze swoje zdanie unikniesz wielu konfliktów.

I na koniec, pamiętaj, że najważniejszą rzeczą przy wynajmowaniu pokoju jest cieszenie się tym doświadczeniem. Mieszkanie z kimś, kogo nie znasz, może być na początku trochę przerażające, ale jest wiele historii współlokatorów, którzy stali się przyjaciółmi po kilku miesiącach wspólnego życia.