Czas na przygotowanie do matury – o czym należy pamiętać?

Do egzaminu dojrzałości młody człowiek przygotowuje się przez cały okres trwania szkoły średniej. Ostatnia klasa to czas intensywnych powtórek z poszczególnych przedmiotów, dzięki czemu do egzaminu maturalnego będzie można podejść bez stresu. Co jest ważne w trakcie nauki i przygotowań do matury?

Jak przygotować się do matury?

Nauczyciele z pewnością powiedzą, że w trakcie przygotowań liczy się odpowiednie podejście i chęć do przyswojenia sobie wiedzy. Wsparciem okażą się również kursy maturalne, których oferta znajduje się na symposio.pl/kursy/maturalne/poznan/. Warto korzystać z takich kursów, ponieważ skupiają się one typowo na tematach, które poruszane są na arkuszach maturalnych i w trakcie egzaminu ustnego. Korzystając z takich kursów, każdy młody człowiek zyskuje dostęp do odpowiednich materiałów dydaktycznych i narzędzi, które pomagają w nauce. Jest to ważne, ponieważ szkoły niestety nie zawsze są w stanie zapewnić je swoim uczniom.

Zadania maturalne na poziomie podstawowym i rozszerzonym

Do dalszej nauki przydadzą się również arkusze maturalne, które warto rozwiązywać nie tylko w szkole, na kursie, ale także samodzielnie w domu. Szczególnie należy się na nich skupić już w ostatniej klasie, kiedy wszystkie działy są przećwiczone i jest się na etapie powtórek. Ile arkuszy maturalnych warto przerobić? Odpowiedź jest prosta. Jak najwięcej! Czasem wydawać się może, że są one bardzo podobne do siebie (przez co wszystko staje się nużące), ale w ten sposób maturzyści lepiej utrwalają swoją wiedzę. Takie arkusze są bardzo ważne w codziennych przygotowaniach, ponieważ i one typowo skupiają się na zagadnieniach, które mogą być poruszane na egzaminie. Wszystkie zagadnienia ułożone są w sposób uporządkowany, co też pozytywnie wpłynie na naukę.

Mapy myśli dla maturzysty – czy warto z tego korzystać?

Wiele osób twierdzi (szczególnie mowa tu o tej części absolwentów szkół średnich, którzy w ostatnich latach zdali egzamin z wynikiem pozytywnym), że w przygotowaniach do matury pomogła im Mind Mapping. Po polsku mówi się na to mapowanie myśli. Jest to metoda, która pozwala na wykonanie własnych notatek zgodnie z ustalonym schematem. Wygląda on w następujący sposób:

  1. Ustalenie tematu i wyodrębnienie najważniejszych zagadnień w sposób ogólnikowy;
  2. Dodanie dodatkowych informacji, dzięki czemu zagadnienia z pkt 1 zostaną w pewien sposób już ze sobą powiązany. Do tego dochodzi przedstawienie zależności pomiędzy poszczególnymi tematami;
  3. Przedstawienie szczegółów. Na tym etapie niekiedy wykonuje się graficzne przedstawienie całościowego tematu.

Najważniejsze jest to, aby w mapowaniu przejść od ogólnych tematów do tych bardziej szczegółowych.

Nauka na ostatnią chwilę

Do powtórzenia jest określony zakres materiału. Jest to materiał, który obejmuje ostatnie kilka lat, a nie ostatnią klasę. W związku z tym nie ma możliwości, aby uczyć się na ostatnią chwilę. Jeżeli ktoś uzna, że wystarczy mu zaledwie kilka miesięcy, np. od stycznia do maja, kiedy to są matury, to jest w ogromnym błędzie. Nie będzie czasu na to, aby przyswoić najważniejsze informacje z każdego przedmiotu. Tak nie można postępować. Konieczne jest pilnowanie systematyczności już od pierwszego września, kiedy to rozpocznie się ostatnia klasa szkoły średniej.

W trakcie przygotowania z pewnością przydadzą się repetytoria maturalne z poszczególnych przedmiotów. Na egzamin maturalny wpłynie również zdrowy tryb życia, przerwy w trakcie nauki (np. na pół godziny) i pozytywne nastawienie, że każdy uczeń poradzi sobie z takim wyzwaniem.