Żywa lekcja historii

Kategoria: Newsy Opublikowano: poniedziałek, 16, kwiecień 2018

„Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”  (Józef  Piłsudski ).

Pod takim hasłem 9 kwietnia 2018 r. odbyło się spotkanie uczniów klas I E, I F oraz III S z przedstawicielami stowarzyszenia - Obrona Terytorialna GRANIT Wadowice. Swoją działalnością nawiązuje do tradycji 12. Pułku Piechoty Ziemi Wadowickiej, por. Mieczysława Wądolnego oraz oddziału lokalnej partyzantki „BURZA”. Prelegenci w pełnym umundurowaniu przeprowadzili nas przez dzieje historii począwszy od okresu zaborów, a skończywszy na omówieniu współczesnych misji pokojowych, stabilizacyjnych i charytatywnych.  Panowie urozmaicili spotkanie, prezentując broń zarówno z czasów II wojny światowej jak i współczesną oraz zdjęcia Wadowic z lat 1819-1830.  Naszą bibliotekę wzbogacili trzytomowym dziełem na temat Armii Krajowej Okręgu Śląsk. Oddział Obrony Terytorialnej GRANIT powstał we wrześniu 2015 roku. Inicjatorem utworzenia oddziału Obrony Terytorialnej w Wadowicach był Krzysztof Chmiel. Trzygodzinne spotkanie najlepiej podsumują słowa J. Piłsudskiego „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.

Katarzyna Kocemba doradca zawodowy

 

 

Obowiązek RODO

Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych!

 

Miejsca naszych praktyk

Nasze profile

Jakość powietrza