Nadwozia specjalne bez tajemnic ;-)

Kategoria: Newsy Opublikowano: środa, 09, maj 2018

W czasie dwóch kolejnych, kwietniowych czwartków - 19 i 26 kwietnia spedytorzy z klasy 1s i 3s zwiedzali przedsiębiorstwo będące wiodącym, światowym producentem samochodów specjalnych przeznaczonych dla straży pożarnej, wojska, policji oraz służby cywilnych.

"Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych" wytwarza pod indywidualne zamówienia swoich klientów pojazdy: pożarnicze, ratownicze, lotniskowe, ratownictwa technicznego, wojskowe i policyjne, ambulansy oraz miotacze wody. W oparciu o podwozia Scania, Man, Mercedes, Iveco czy Renault firma oferuje zabudowy i wyposażenie o bardzo szerokiej gamie zastosowań. Mieliśmy możliwość obejrzenia procesu produkcyjnego od etapu koncepcji modelu pojazdu, drukowanego na drukarce 3D, poprzez etap konstrukcyjny aż po tworzenie szkieletu zabudowy, poszycia nadwozia i jego wyposażania. Odbiorcy firmy to w ponad 80% firmy zagraniczne z całego świata od Europy Zachodniej (Szwecja, Dania, Grenlandia) poprzez Afrykę (RPA), Azję (Mjanma, Irak, Tajlandia) czy Amerykę Środkową (Honduras).  Spodobało nam się biuro konstrukcyjne i możliwości programów typu CAD oraz nowoczesny park maszynowy (lasery do wycinania blach, roboty spawalnicze czy 5-osiowe centra CNC). Mieliśmy również możliwość zajrzenia do wnętrza gotowych już pojazdów oczekujących na odbiór. Zaciekawił nas pojazd lotniskowy z urządzeniem do prześwietlania bagażu czy bojowy wóz strażacki z nowatorskim systemem lancy gaszenia gazem ColdCut.

Wizyta w WISS Sp. z o.o. była doskonałą okazją do poszerzenia wiadomości zdobywanych na zajęciach z Przewozu ładunków w zakresie rodzajów pojazdów samochodowych oraz poznania nowoczesnych, innowacyjnych technologii.

Uzupełnieniem wycieczki dla klasy 1s była wizyta w Muzeum Motoryzacji Automobilklubu Beskidzkiego gdzie obejrzeliśmy zabytkowe pojazdy. Niektórzy z nas zostawili serce pod maską Chevroleta Corvette z 1974 roku. Dyrektor Muzeum Pan Jacek Balicki opowiedział o specyfice pojazdów sprzed lat i ich "duszy".

Klasa 3s zakończyła wycieczkę propagując aktywny wypoczynek w Parku Trampolin GoJump.

Tekst i zdjęcia dr inż. Aneta Skowron

Obowiązek RODO

Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych!

 

Miejsca naszych praktyk

Nasze profile

Jakość powietrza