Projekt CKZiU

W tym miejscu publikujemy wszelkie
informacje dotyczące projektów

w ramach
Andrychowskiego Centrum

Kształcenia Zawodowego 

i Ustawicznego

Mentor ds. projektu mgr inż. Krzysztof Szczygieł

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klapki dla Gambii

Opublikowano: poniedziałek, 28, maj 2018

Koniec maja... Już niemal czuje się smak nadchodzącego lata... Upały niemal jak w Afryce....

A propos „Czarnego Lądu”: W naszej szkole każdy może dołączyć się do akcji „Klapki dla Gambii”. Dlaczego klapki? Sprawa jest prosta: wiele dzieci (i nie tylko dzieci) w biednych afrykańskich krajach (a do takich zalicza się Gambia), chodzi na co dzień boso, a skaleczone stopy bardzo często jest źródłem licznych infekcji, zakażeń i chorób. Dzieci następują na ostre kolce, łamią palce na kamieniach, nagminnie dochodzi do zerwań paznokci, do różnych obtarć i skaleczeń – bardzo łatwo to sobie wyobrazić.

To nie wszystko, bowiem i do Gambii wkracza cywilizacja, a wraz z nią odpady w postaci kawałków szkła, złomu, o które bardzo łatwo poranić stopy. A węże, skorpiony i inne insekty? Poza tym w porze deszczowej dzieciom łatwiej by było chodzić po kałużach i błocie. Podczas Światowych Dni Młodzieży młodzi Afrykańczycy zagrali mecz piłki nożnej z jednym z klubów piłkarskich z naszej gminy („Burzą Roczyny”). Młodzi ludzie z zapałem boso biegający po murawie – to chwytało za serce... Po prostu dla niejednego z nich zwykłe klapki to, jak nie przymierzając dla naszych uczniów dostać paroletnią „audiczkę” na urodziny, a więc niewątpliwie „sztos” ;) i radość dla gambijskiego dziecka. W tej akcji koncentrujemy się głównie na najmłodszych, więc uprzejmie prosimy o klapki małych rozmiarów, nowe, nieużywane, najlepiej tzw. japonki i crocsy.

Akcja trwa do końca czerwca. Klapki można podpisać ( pisząc z jakiej klasy, kto był ofiarodawcą ) i wrzucamy do oznaczonego pudła znajdującego się przy drzwiach wejściowych. Przed wrzuceniem należy zgłosić Pani Kutyle bądź Panu Morawskiemu liczbę zebranych klapek, wrzucając zaś można zrobić sobie selfie (nie dla „fejmu”, lecz dla rozpropagowania naszej akcji ;) Dodajmy jeszcze, że akcję organizuje już kolejny raz bielska Akademia Techniczno-Humanistyczna, a w naszej szkole czuwa nad jej przebiegiem obecna studentka ATH, absolwentka Kotarbina, laureatka olimpiady turystycznej Natalia Pabiś. Pokażmy, że potrafimy! Uśmiech dzieci z Afryki – bezcenny!!!

Koordynatorzy: Justyna Kutyła, Olgierd Morawski

Obowiązek RODO

Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych!

 

Miejsca naszych praktyk

Nasze profile

Jakość powietrza

Wspierają Nas

Wyszukaj na stronie