Dura lex sed lex, czyli wizyta w Sądzie Rejonowym w Żywcu

Opublikowano: środa, 11, kwiecień 2018

We wtorek, 11.04.2018, klasa 2et i grupa turystów z klasy 1ts wzięła udział w wycieczce do Żywca.

Głównym punktem wyjazdu było spotkanie z Prezesem Sądu Rejonowego w Żywcu - Panem Marcinem Lorancem.

W trakcie tego spotkania uczniowie dowiedzieli się m. in. o: konsekwencjach złamania przepisów prawa i podstawowych zasadach funkcjonowania sądów.

Najbardziej emocjonującą częścią spotkania była symulacja procesu sądowego. Chętni uczniowie wcielili się w role : sędziego, prokuratora, obrońcy, oskarżonego i świadków. W trakcie przebiegu procesu omówiliśmy prawa i obowiązki poszczególnych stron procesu , zastanawialiśmy się nad wiarygodnością zeznań świadków, oraz nad tym, czy istnieją wystarczające dowody do skazania lub uniewinnienia oskarżonego. To było bardzo pouczające spotkanie.

Następnie udaliśmy się w okolice rynku zwiedzając po drodze konkatedrę, po małym co nieco i smacznej kawie wróciliśmy do Andrychowa.

Małgorzata Latała