Projekt CKZiU

W tym miejscu publikujemy wszelkie
informacje dotyczące projektów

w ramach
Andrychowskiego Centrum

Kształcenia Zawodowego 

i Ustawicznego

Mentor ds. projektu mgr inż. Krzysztof Szczygieł

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Koneserzy sztuki są wśród nas

Opublikowano: niedziela, 28, styczeń 2018

W czwartek 25 stycznia 2018 roku klasa 3bf, a ściślej mówiąc jej część - technicy organizacji reklamy w towarzystwie kilku budowlańców wybrała się do Krakowa, aby doświadczyć estetycznych przeżyć związanych z obcowaniem ze sztuką malarską, architekturą sakralną i muzyką klasyczną.

 

Uczniowie odwiedzili dwa oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie - Sukiennice i Dom Jana Matejki.  Sukiennice oprócz funkcji handlowej oferują także możliwość wejścia do Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku. Zwiedza się 3 tematyczne sale wystawowe:

  • Sala Oświecenia,
  • Sala Michałowskiego,
  • Sala wokół Akademii, w której podziwiać  można  m. in. takie perły malarstwa jak: "Kościuszko pod Racławicami",  "Wernyhora" ,  " Hołd Pruski"  -J. Matejki, " Czwórka " - J. Chełmońskiego, "Pochodnie Nerona" - H. Siemiradzkiego, "Szał" - W. Podkowińskiego.

Wizyta w Domu Jana Matejki przy ulicy Floriańskiej 41 była dla uczniów okazją do poznania biografii słynnego malarza i poczucia atmosfery miejsca, w którym żył i pracował.

Jan Matejko urodził się 24 czerwca 1838 roku, jako dziewiąte spośród jedenaściorga dzieci. Pochodził z mieszczańskiej czesko - niemieckiej rodziny. W roku 1852 ( mając zaledwie 14 lat ) rozpoczął studia malarstwa w Szkole Sztuk Pięknych, którą ukończył w 1856, a od 1873 roku pełnił funkcję dyrektora tej szkoły. Jego uczniami byli m. in. J. Malczewski, Mehoffer, S. Wyspiański.

Jan Matejko studiował także na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium i będąc tam postanowił zająć się malarstwem historycznym.

W 1864 roku ożenił się z Teodorą Giebułtowską; miał pięcioro dzieci. Zmarł w Krakowie 1 listopada 1893 roku.

Po wizycie w Domu Matejki udaliśmy się na spacer po mieście, podczas którego obejrzeliśmy cztery kościoły wzniesione w czterech różnych stylach architektonicznych - romańskim, gotyckim, renesansowym i barokowym.

Uwieńczeniem pobytu w Krakowie był koncert z cyklu "Musica  Ars Amanda", którego wysłuchaliśmy w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego. Tematem przewodnim była suita, czyli utwór składający się z tańców do słuchania, jak wyjaśnił nam Wojciech Rodek - dyrygent, dyrektor artystyczny Filharmonii Lubelskiej oraz dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi. W programie koncertu posłuchaliśmy Suity "Ptaki" Ottorino Respighiego w aranżacji Mariko Kato na klawesyn i orkiestrę oraz Suity Jazzowej nr 2 Dymitra Szostakowicza.

Opiekunami młodzieży byli: Pani A. Łokcik - Szczygieł oraz Pan K. Szczygieł

Tekst i foto: A. Łokcik - Szczygieł,  K. Szczygieł

Obowiązek RODO

Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych!

 

Miejsca naszych praktyk

Nasze profile

Jakość powietrza

Wspierają Nas

Wyszukaj na stronie