Projekt CKZiU

W tym miejscu publikujemy wszelkie
informacje dotyczące projektów

w ramach
Andrychowskiego Centrum

Kształcenia Zawodowego 

i Ustawicznego

Mentor ds. projektu mgr inż. Krzysztof Szczygieł

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Wycieczka do zakładów Fiata

Opublikowano: poniedziałek, 04, grudzień 2017

W dniu 30.11.2018 klasy 1ab , 1d oraz  2ab  pod opieką pani Małgorzaty Huczek, pani Ewy Wykręt, pana Marka Rusinka oraz pana Dariusza Dubla, zwiedzały zakłady FIAT AUTO POLAND  w Tychach, oraz kopalnię GUIDO  w Zabrzu.

Fiat Auto Poland jest obecnie  największym producentem samochodów w Polsce i jednym z największych zakładów produkcyjnych w Europie. Zakład zajmuje ponad 2,3 mln m2 powierzchni.  Składa się z trzech głównych jednostek produkcyjnych:
Spawalnia – najbardziej zrobotyzowany wydział. Na  liniach zgrzewalniczych pracują 923 roboty które łączą w całość poszczególne elementy nadwozi. Tempo cyklu pracy każdej linii  naprawdę robi wrażenie! Niestety nie mogliśmy filmować ani robić zdjęć.
Lakiernia  - ze względu na procesy technologiczne nie jest udostępniona do zwiedzania, ale na modelach pokazywano nam   kolejne warstwy nakładane na nadwozia.
Montaż – trzy linie produkcyjne na których odbywa się montowanie poszczególnych elementów wyposarzenia. Skompletowany samochód zanim trafi do sprzedaży poddawany jest testom, mającym na celu zagwarantowanie najwyższej jakości.
Trudno to sobie wyobrazić!
Następnym etapem wycieczki była Zbytkowa Kopalnia Węgla Kopalnia Kamiennego GUIDO. Założył ją  w 1885 roku książę Guido Henckel von Donnersmarck. Zaopatrzeni w hełmy górnicze zjechaliśmy pod ziemię, najpierw na poziom 170 m, a następnie na 320 m. Zobaczyliśmy jak rozwinęła się technika górnicza od końca XIX w do czasów współczesnych. Podczas wędrówki dowiedzieliśmy się co to jest przodek, spąg, strop i ociosy, jak wygląda chodnik, do czego w kopalni służą sejsmometry i sejsmografy. Pokazano nam  ścianę łopatową z drewnianą obudową,  pracę  kombajnu chodnikowego  i potężny kombajn węglowo bębnowy KWB. Zobaczyliśmy w ruchu przenośniki taśmowe. Poziom 320 to prawdziwa kopalnia!  (MR)

Obowiązek RODO

Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych!

 

Miejsca naszych praktyk

Nasze profile

Jakość powietrza

Wspierają Nas

Wyszukaj na stronie