Cała szkoła czyta książki

Opublikowano: poniedziałek, 06, czerwiec 2016

Według badań 63% Polaków nie czyta książek. Jeśli starsi nie czytają, jedyna nadzieja na wzrost fatalnych wskaźników czytelnictwa leży w dorastającym pokoleniu! Pokażmy, że systematyczny spadek czytelnictwa nie dotyczy młodych ludzi, bo wielu spośród nich nie wyobraża sobie życia bez ciekawej książki!

10 czerwca, o godzinie 10.00 w różnych szkołach, w całej Polsce  uczniowie spotkają się, by w jednym miejscu wspólnie czytać, uczestnicząc w ten sposób w akcji „Jak nie czytam, jak czytam.”

Pomysłodawcy, czyli czasopismo „Biblioteka w Szkole”, liczą, że ustanowimy w ten sposób rekord czytania książek w jednym momencie.

Nasza szkoła również włączy się w tę akcję. Wszyscy spotykamy się na boisku szkolnym o godzinie 10.55, siadamy na ławkach, trawie lub przyniesionych kocach, wyciągamy książki (zabrane z domu  lub wypożyczone w bibliotece szkolnej) i czytamy to, na co mamy ochotę.

Akcję rozpoczniemy głośnym czytaniem. Jako pierwszy - pan Dyrektor przeczyta fragment ze swojej ostatniej lektury, po nim chętni/chętne uczniowie, uczennice i nauczyciele/nauczycielki, którzy chcieliby zaprezentować fragmenty swoich ulubionych książek (możesz to być i Ty – wystarczy tylko zgłosić to w bibliotece szkolnej).

Spotkanie zakończymy o 11.30. Całość zostanie sfotografowana i sfilmowana, by mieć pamiątkę i po części również po to, byśmy mogli wziąć udział w losowaniu nagród, bo za najlepsze zdjęcie akcji lub największą liczbę uczestników można wygrać dla szkoły fajne nagrody np. czytnik e-booków.

Nie robimy tego jedynie po to, by wygrać, ale po to, byśmy mogli się wspólnie oddać jednej ze swoich ulubionych czynności.