Projekt CKZiU

W tym miejscu publikujemy wszelkie
informacje dotyczące projektów

w ramach
Andrychowskiego Centrum

Kształcenia Zawodowego 

i Ustawicznego

Mentor ds. projektu mgr inż. Krzysztof Szczygieł

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Szkolny jarmark adwentowy z Klubem Europejskim

Opublikowano: niedziela, 06, marzec 2016

W piątek 18 grudnia br. Szkolny Klub Europejski zaprosił wszystkich na nasz szkolny jarmark adwentowy, Mogliśmy wszyscy popróbować pierniczków, ciast świątecznych, kawy, pralinek oraz spaghetti przygotowanych przez członków klubu.

Adwent to czas radosnego i pobożnego przygotowania do narodzin Chrystusa, jest on obchodzony przez Kościół katolicki od V wieku.

Tak długa historia zaowocowała licznymi tradycjami, tak liturgicznymi, jak i pobożnościowymi. Jedną z nich jest tworzenie wieńca adwentowego. Wieniec adwentowy służy temu, by w jego środku ustawić cztery świece reprezentujące cztery niedziele adwentu.
Znany jest także francuski zwyczaj tzw. sianka dobrych uczynków. W pierwszą niedzielę Adwentu rodzice przekazują dziecku pusty żłóbek. Dziecko wkłada do niego dokładnie tyle słomek siana, ile dobrych uczynków spełniło danego dnia. Podobne znaczenie posiada kalendarz adwentowy, choć dziś niestety kojarzy się on ze sklepowym produktem z czekoladkami w środku. Oryginalny kalendarz adwentowy był napełniony nie tyle słodkościami, co np. cytatami biblijnymi, głębokimi myślami czy też zobowiązaniami, jakie dziecko podejmuje na każdy dzień adwentu.
W Polsce do dziś żywa jest adwentowa tradycja odprawiania codziennie przed świtem Mszy św. ku czci Najświętszej Maryi Panny, czyli rorat.
Inną bardziej świecką tradycją adwentu są jarmarki bożonarodzeniowe.

Jarmarki te trwają w Europie przez cały okres adwentu i przyciągają niezliczoną liczbę odwiedzających z całego świata. Wraz ze swoimi straganami z rękodziełem, ozdobami choinkowymi, wiankami adwentowymi, grzanym winem i tradycyjnymi przysmakami świątecznymi są nieodłączną częścią bożonarodzeniowej tradycji. Zazwyczaj rozpoczynają się przed pierwszym tygodniem adwentu i kończą, w zależności od regionu, przed lub po Bożym Narodzeniu. Prawie każda stolica europejska i każde większe miasto ma swój jarmark, jednak najbardziej znane są :

  • Jarmark Frankfurcki najstarszy- odbywa się (od 1393 roku) i jest to jeden z najpiękniejszych. Co roku przybywają tu miliony gości z całego świata.
  • jarmark w Dreźnie Pierwsza wzmianka o jarmarku pochodzi z 1434 roku, Obecnie w centrum Drezna zostaje rozstawianych jest ponad 250 stoisk, które każdego roku odwiedza ponad 2 miliony turystów z całego świata.
  • jarmark w Dortmundzie, uważany za najpiękniejszy jarmark europejski.
  • W Polsce na uwagę zasługują jarmarki w Krakowie i we Wrocławiu.

fot. Julia Stanek 1f

Obowiązek RODO

Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych!

 

Miejsca naszych praktyk

Nasze profile

Jakość powietrza

Wspierają Nas

Wyszukaj na stronie